fbpx

Jak budować bliską relację ze swoim dzieckiem?

Jak budować bliską relację ze swoim dzieckiem?

BĄDŹ SZCZĘŚLIWY

Małe dzieci doceniają pewną rutynę w życiu codziennym, znajdują w niej swoje punkty odniesienia i mogą się dzięki temu czuć bezpieczne. Kiedy rodzic przeżywa swoje życie w ciągłym przygnębieniu, bez cienia szczęścia, obserwując go dzieci mogą zadawać sobie pytania – po co dorastać, uczyć się w szkole, stawać się dorosłym, jeśli wiąże się to z takim nieciekawym systemem? Pamiętajmy, że jesteśmy wzorem dla dzieci.

Twoje szczęście jest jednym z fundamentalnych elementów rozwoju dziecka. Twoje szczęście daje chęć dorastania i uwalnia dzieci od ciężaru uszczęśliwiania Cię. Poza tym szczęśliwy rodzic jest uczuciowo o wiele bardziej dostępny i dyspozycyjny dla dziecka.

Kiedy rodzic jest przygnębiony, niespokojny, nieszczęśliwy, dziecko to wyczuwa i stara się go uzdrowić.

Jak nie obciążać dzieci problemami?

Ukrywanie ich nie ma sensu – możesz być pewien, że dziecko je wyczuje. Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić to szczera rozmowa z dzieckiem. Nie zawsze tak było, jednak dziś wiadomo już, że dzieci mogą zrozumieć wszystko, jeśli tylko się im to wytłumaczy. Rozmowa je uspokaja, ponieważ pozwala im wyrazić słowami ich wrażenia. Pomaga im to poczuć się odrębnymi osobami w stosunku do rodziców i w konsekwencji nie czuć za nich odpowiedzialności.

Pomyśl zatem, aby nawiązać kontakt z tą częścią samego siebie, gdzie jest szczęście. Oddychaj, poczuj życie w sobie. Zwolnij tempo, by poczuć miłość, by rozejrzeć się wokół i dostrzec to wszystko, co posiadasz. Wiele osób każdego dnia modli się o to, co jest Twoją codziennością. Nie jesteś szczęśliwy w życiu? Podejmij kroki, aby to zmienić, daj sobie pomóc, nie tkwij w tym.

SŁUCHAJ

Dziecko, aby się otworzyć i mówić musi mieć pewność, że zostanie wysłuchane i zaakceptowane w swoich uczuciach, bez osądzania go. Faktycznie tak jest, że trudno jest czasem poprzestać na wysłuchaniu problemu, nie zajmując stanowiska, nie podając rozwiązania lub swojej opinii, po prostu wysłuchać emocji, nie starając się pocieszyć, poprawić humoru. Warto jednak ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wszelkie rozkazy, kazania, lekcje, groźby, oskarżenia, a nawet pochlebstwa, nadmierne zapewnienia lub odwracanie uwagi. Dziecko z tego rozumie jedynie to, że jego emocje nie są mile widziane i że rodzic nie ma wiary w możliwości dziecka do poradzenia sobie z daną sytuacją.

Za każdym razem, gdy rozwiązujemy problem za dziecko, pozbawiamy je możliwości rozwoju samodzielności. Za każdym razem, gdy mu tłumaczymy coś, co już wie, sprawiamy, że może czuć się poniżone i słabe.

Słuchanie polega na odbijaniu emocji niczym echo, aby dziecko mogło poczuć się akceptowane takim, jakie jest i rozumiało siebie. Nie chodzi tylko o to, by słuchać słów, ale aby wychwycić towarzyszące im emocje.

Słuchaj swojego dziecka sercem, nie starając się szukać rozwiązania, a raczej pomagając mu wyrazić to co odczuwa.

Możesz to zrobić używając następujących sformułowań:

 • Jest Ci ciężko…
 • To trudne…
 • Widzę, że… (jesteś smutny, zły)
 • Rozumiem, że musisz cierpieć z powodu…
 • Jesteś… (smutny, zdenerwowany, niespokojny)
 • Czujesz smutek, na myśl, że…
 • Masz ochotę… (płakać, krzyczeć, nie widzieć go nigdy więcej)

Aby pomóc dziecku wyrazić to, co czuje, zadawaj mu pytania otwarte:

 • Co się dzieje?
 • Co czujesz?
 • Co myślałeś, kiedy…?
 • Jak to rozumiesz?
 • Czego potrzebujesz?

Kiedy dziecko przekazało Ci już wystarczająco dużo słów, możesz spróbować mu pokazać, jak uważnie go słuchałeś. To też pomoże mu poukładać w całość to, co się wydarzyło. Chodzi o opisanie tego, co dziecko powiedziało, bez dodawania swoich fantazji.

Możemy użyć następującej formy wypowiedzi:

 • Kiedy (opis sytuacji), czujesz się (nazwanie emocji), ponieważ (uzasadnienie).

A kiedy już wspólnie ustalicie, że się zgadzacie co do tego opisu, możecie pójść do szukania rozwiązania, możesz wtedy zapytać dziecko czy wyobraża sobie jakieś rozwiązanie? Czy wie, co może zrobić, czy potrzebuje, aby rodzic coś zrobił, jak możesz mu pomóc.

KOMUNIKUJ SIĘ CIAŁEM I SERCEM

Masaże, łaskotki, siłowanie się to niezastąpiony sposób kontaktowania się i powiedzenia sobie „kocham Cię”, „akceptuję Cię takim, jakim jesteś”, pomaga to także dziecku poczuć głęboką ufność do swojego ciała i do siebie. Musi to się oczywiście odbywać z poszanowaniem granic dziecka, które ono wyznacza.

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co Ty czujesz i przeżywasz w codziennym życiu. Opowiadaj mu także o swoim dzieciństwie, aby mogło Cię lepiej poznać, zrozumieć, odkrywać własne korzenie. Mów o faktach, anegdotach, wydarzeniach, zachowaniach, ale zwłaszcza o swoim życiu wewnętrznym, o tym, co odczuwałeś, co sobie mówiłeś, wyobrażałeś. Dzieci są bardziej inteligentne, niż się nam wydaje. Zaskakują nas trafnością i mądrością swoich refleksji nie raz, a tymczasem my ukrywamy przed nimi wiele rzeczy pod pretekstem, że nie są w odpowiednim wieku, aby to wiedzieć.

Emocje nie są niebezpieczne. Nie tylko jak sól przyprawiają egzystencję, ale są jej esencją. Za każdym razem, gdy zagłuszasz swoje serce lub serce dziecka, za każdym razem, gdy wahasz się, czy zaufać wewnętrznemu głosowi, za każdym razem, gdy nie słuchasz, co dziecko próbuje Ci powiedzieć, ograbiasz własne życie i życie swojego dziecka.

Słuchajmy dzieci, aby umiały słuchać. Szanujmy je, a będą umieć szanować drugiego człowieka. Zgódźmy się na odczuwanie i wyrażanie własnych emocji, później nie przerzucimy na nie własnych cierpień i będziemy umieli przyjąć ich płacz. Towarzyszmy im na ich drodze, respektując etapy ich dojrzewania. Pomóżmy im wyrazić to, co w sobie noszą, pomóżmy mieć świadomość własnej tożsamości, zaufanie do swoich zdolności, smaku, pragnień i potrzeb. Pomóżmy im odczuć, nazywać i używać ich emocji.

Zajmowanie się emocjami jest pewną nowością. Szanowanie dzieci i uważanie ich za osoby jest równie czymś nowym. Nie obwiniajmy się, że nie zawsze się nam to udaje.

Add Your Comment

error: Content is protected !!