fbpx

Rodzicu – zadbaj o siebie! O empatycznym rodzicielstwie

Rodzicu – zadbaj o siebie! O empatycznym rodzicielstwie

Rodzicielstwo to nie lada wyzwanie. Każdego dnia stawia przed rodzicami coraz to nowe sytuacje do rozwiązania, jest przepełnione różnorodnymi czasem skrajnymi emocjami, od radości i satysfakcji, poprzez niepewność, zmęczenie, strach aż po złość i frustrację. Jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym, wymagającym od rodziców niekiedy wysiłku ponad jego siły. A jednak mam wrażenie, że mimo to częściej pisze się o dzieciach i „radzeniu sobie” z nimi a nie o samym rodzicu, z czym się zmaga, z czym mierzy, co przeżywa, czego pragnie, co się w nim dzieje.

Marshall Rosenberg w stworzonym przez siebie podejściu komunikacji Porozumienie bez Przemocy bardzo dużo mówi o empatycznym reagowaniu na drugiego człowieka, tzn. takim w którym jesteśmy w pełni skupieni na obecności i słuchaniu drugiej osoby, aby za jej słowami, niezależnie od ich treści odnajdywać uczucia i stojące za nimi ważne dla tej osoby potrzeby. Dzięki empatii nie unikniemy sytuacji trudnych czy konfliktowych, ponieważ są one elementami życia i rozwoju. Można jednak wpłynąć na zmianę aby w takich sytuacjach w szczery i autentyczny sposób dostrzegać i uwzględniać potrzeby zarówno swojego dziecka, innych ludzi ale i siebie. Nie da się bowiem wychować szczęśliwego dziecka będąc nieszczęśliwym rodzicem. Takiemu empatycznego kontaktowi samemu ze sobą chciałabym poświęcić teraz kilka słów.

Wspomniany powyżej psycholog Rosenberg mówi, iż nie potrzebujemy być idealni, potrzebujemy być jedynie systematycznie mniej niedoskonali. Dzieci kochają rodziców bezwarunkową, pełną miłością. Obserwują ich zachowania, sposób komunikowania się oraz budowania relacji i dzięki temu uczą się czegoś o sobie, czegoś o rodzicu, czegoś o świecie. Bycie rodzicem jest zajęciem odpowiedzialnym, aby takim też rodzicem być, warto znać wartości jakimi się kieruję, co jest dla mnie ważne, jak chcę żyć, co chcę przekazać mojemu dziecku. Mogę wtedy pełniej wspierać swoje dziecko i świadomie podejmować decyzje dotyczące jego wychowania. Odpowiedzialny rodzic to też taki rodzic, który potrafi o siebie zadbać, słucha swoich potrzeb, pokazując tym samym dziecku, że zadbanie o siebie jest ważną kwestią.

Poniższa anegdotka dobrze oddaje to jak czasami dzieci widzą więcej od nas w tej kwestii.

Mama mówi do kilkuletniego chłopca: „Synku najważniejsza rzecz w życiu, to dbać o innych”, synek na to „Mamo a co robią w tym czasie inni?, mama „też dbają o innych”, na to synek „ Mamo a nie łatwiej byłoby, aby każdy zadbał o siebie?”

Rodzic realizuje zadanie dbania o innych przez 24 godziny na dobę przez przynajmniej kilkanaście pierwszych lat życia dziecka. Wiadomo, że im mniejsze dziecko, tym więcej poświęcamy mu uwagi, i czasami tym mniej tej uwagi poświęcamy sobie. Wychowanie dziecka to zadanie wymagające dużo czasu i energii. Drogi rodzicu zastanów się jak ładujesz swoje rodzicielskie baterie, by nie wypalić się przedwcześnie w roli rodzica i czerpać z niego satysfakcję. Myślisz, że wypalenie się w roli rodzica jest niemożliwe? Otóż niestety jest  możliwe i czeka tych rodziców którzy bezgranicznie poświęcają się dziecku chcąc spełnić misję zostania rodzicem idealnym, który nie popełnia błędów a gdy je popełnia to się surowo ocenia i krytykuje, który nie prosi o pomoc bo jest samowystarczalny, który nie odpoczywa, bo ciągle ma coś do zrobienia wokół dziecka, który nie jest w kontakcie ze sobą i z tym co czuje, bo nieustannie to co się dzieje z dzieckiem jest ważniejsze.

Aby zadbać o swoje baterie, potrzebna jest zmiana myślenia o swoich potrzebach oraz zauważanie swoich uczuć, zarówno tych przyjemnych jak i nieprzyjemnych, ponieważ każde mówi nam coś ważnego. To pomaga działać świadomie i z siłą.

Rodzicu zastanów się jakie czynności wykonujesz jako rodzic? Które z tych czynności lubisz robić i dlaczego? Których z tych czynności nie lubisz robić i dlaczego? Jeśli nie lubisz to dlaczego je robisz? Pozwól sobie nazwać własne myśli na ten temat. Spróbuj określić swoją motywację do tych działań. Co ważnego wnoszą do Twojego życia lub życia Twojego dziecka?

W Porozumieniu bez przemocy mówi się, że każde ludzkie zachowanie wynika z chęci zaspokojenia własnych potrzeb. Inaczej mówiąc u źródeł wszystkich naszych działań są zaspokojone lub niezaspokojone potrzeby. Jasne określenie tych potrzeb sprawia, że łatwiej dokonujemy wyborów w co chcemy się zaangażować, a co chcemy z pełnym spokojem odpuścić.

Zastanawiałeś się kiedyś jak możesz lepiej zadbać o siebie jako rodzic, lecz również po prostu jako człowiek? Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Co robisz aby napełnić swoje rodzicielskie baterie? Co utrudnia Ci dbanie o siebie? Czego nie robisz a co mogłoby Cię wspomóc w dbaniu o siebie?

Być może zorientowałeś się już jak niezwykle ważna w wychowywaniu dziecka  jest znajomość samego siebie i umiejętność rozpoznawania swoich potrzeb oraz uczuć aby z kolei pomóc swoim dzieciom lepiej rozumieć co się z nimi dzieje a co za tym idzie doprowadzić do lepszego porozumienia pomiędzy wami.

Dalajlama powiedział kiedyś: „Moją nadzieją i marzeniem jest, aby pewnego dnia system edukacji zwracał uwagę na to, co nazywamy edukacją serca, tak samo jak bierzemy za pewnik konieczność osiągnięcia biegłości w głównych akademickich przedmiotach. Jestem pełen nadziei, że przyjdzie taki czas, że będziemy brać za pewnik to, że dzieci będą miały w programie nauczania niezbędnik wewnętrznych wartości: miłości, współczucia, sprawiedliwości i przebaczenia”.  Jestem przekonana, że dobrze by było, aby taka edukacja zaczynała się już w rodzinie, a następnie była kontynuowana w szkołach i miejscach pracy.

Rodzicu inwestycja jaką poniesiesz zatrzymując się przy sobie, pogłębiając swoją samoświadomość o to czego pragniesz, co czujesz, gdzie leżą Twoje granice, kiedy potrzebujesz się zatrzymać, odpocząć, zadbać o siebie, poprosić o pomoc zwróci się po stokroć w tym co dostanie od Ciebie Twoje dziecko i jaką dzięki temu relację pomiędzy Wami zbudujecie.

Add Your Comment

error: Content is protected !!