Psychoterapia
Psychoterapia pary Białystok
Rozpoczynając związek nieraz zastanawiamy się, jak on się skończy. Wraz z doświadczeniem uczymy się, że gdy żar opadnie, powstają problemy – ze zrozumieniem, wyrażaniem myśli, różnicą poglądów, wyobrażeń i celów. Związki często zaczynają wtedy przypominać przeciąganie liny. Ale czy tak ma wyglądać nasze życie? Czy tego właśnie pragniemy? Sporadyczne konflikty w związku są normą, z którą borykają się pary i małżeństwa z różnym stażem.
Zamiast jednak poddawać się już na samym początku problemu, warto poszukać innego rozwiązania, nawiązać nić porozumienia i upewnić się co do wspólnych planów, korzystając z terapii małżeńskiej. Idea naszej poradni małżeńskiej opiera się na przekonaniu, że nad związkiem warto pracować zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i wtedy, gdy para zainteresowana jest pogłębieniem swojej relacji i odkrywaniem drzemiącego w niej potencjału. Warto mieć jednak świadomość tego, że terapia par nie ma na celu ratowania związku za wszelką cenę.
Celem nadrzędnym jest wytworzenie między partnerami przestrzeni sprzyjającej dialogowi, tak, by mogli zrozumieć nawzajem swoje potrzeby, cele i plany. Oczywiście, w wielu sytuacjach terapia małżeńska lub par w naszej poradni w Białymstoku ratuje związek i naprowadza go na właściwe tory. Zdarza się jednak również, że partnerzy podczas spotkań dochodzą do wniosku, że różni ich zbyt wiele – wówczas celem terapii par jest sprawienie, by decyzję o rozstaniu podejmowali oni w pełni świadomie i byli pewni jej słuszności.
Nasze podejście do psychoterapii par
Rozpoczynając związek nieraz zastanawiamy się, jak on się skończy. Wraz z doświadczeniem uczymy się, że gdy żar opadnie, powstają problemy – problemy ze zrozumieniem, wyrażaniem myśli, różnicą poglądów, wyobrażeń i celów. Często związki przypominają przeciąganie liny. Ale czy tak ma wyglądać nasze życie? Czy tego właśnie pragniemy?
Idea naszego Ośrodka opiera się na przekonaniu, że nad związkiem warto pracować zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i wtedy, kiedy para zainteresowana jest pogłębianiem swojej relacji i odkrywaniem drzemiącego w niej potencjału.
Kiedy wskazana jest psychoterapia pary?
• kiedy w relacji narasta konflikt, niemożliwy do zrozumienia i rozwiązania przez partnerów
• kiedy partnerzy dążą do poprawy relacji między sobą i lepszego porozumienia się, skutecznego rozwiązywania problemów
• kiedy partnerzy mają negatywne doświadczenia nieudanych związków swoich rodziców lub własnych poprzednich związków i chcą zapobiec problemom lub rozwiązać te, które już istnieją
• kiedy partnerzy w obawie przed rozpadem związku chcą zapobiec narastającym trudnościom i zależy im na odbudowie związku
• kiedy partnerzy chcą podjąć próbę porozumienia się, zanim podejmą jakiekolwiek decyzje o przyszłości związku
• kiedy partnerzy zdecydowali się już na rozstanie ale chcą zapobiec napięciom w relacji dla lepszego funkcjonowania w łączących ich obszarach wychowawczych dotyczących dzieci
Jak to działa?
Pierwsze spotkania są spotkaniami konsultacyjno-diagnostycznymi, na których rozpoznajemy problem z którym zgłasza się para, rozmawiamy o historii związku. Jeśli problemy z którymi zgłasza się para i stan relacji pomiędzy parą na to pozwala zawierany jest kontrakt na pracę terapeutyczną, czyli cele do pracy, częstotliwość spotkań oraz czas trwania.
Sesje w ramach terapii małżeństw odbywają się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, trwają 1 lub 1,5 godziny. Ustalane jest to na pierwszych spotkaniach z terapeutą, podczas zawierania kontraktu dotyczącego dalszej wspólnej pracy.
Ile czasu będzie trwała terapia?
Czas trwania terapii zależy od rodzaju i natężenia problemów w związku, od osobistej historii każdego z partnerów, od zaangażowania obojga partnerów do pracy nad związkiem.
Może się tak zdarzyć, że problemy z którymi zgłasza się para wymagają innej formy pomocy, niż wspólna terapia, wtedy psychoterapeuta wyjaśnia i proponuje inne formy pracy nad zgłaszanymi problemami.