fbpx

Psychoterapia online

Psychoterapia online

Rozmowy przez kamerkę internetową lub chat nie oddają w pełni tego, czego możemy doświadczyć podczas rozmów na żywo. Jednakże w dobie różnorodnych problemów, takich jak zagrożenie epidemiologiczne, nowoczesna technologia pozwala nam na kontakt ze światem i między sobą. Również i psychologia nie uniknęła konieczności przeniesienia sesji w strefę kontaktu wirtualnego. Terapia online może budzić obawy i wątpliwości, dlatego też w tym artykule przedstawiamy plusy i minusy tego rozwiązania.

Komfort i wiele innych korzyści

Brak konieczności przekraczania progu swojego domu sprawia, że korzystający z pomocy psychologa lub psychoterapeuty może czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie niż w gabinecie podczas sesji. To przekłada się na bardziej naturalne odruchy, takie jak na przykład gestykulacja czy dobór słów.

To z kolei może prowadzić do lepszego zrozumienia problemu przez psychoterapeutę, a tym samym zaproponowania skutecznych rozwiązań czy metod i technik psychologicznych.

Jakie czekają na nas przeszkody?

Podobno w życiu bariery służą nam po to, aby je pokonywać. Dzięki kreatywnemu podejściu mogą one być szansą do nabrania nowych umiejętności.

Jakie są więc wady terapii online?

Przede wszystkim ograniczenia wizualne! Chociaż sesja w domu pozwala na naturalną gestykulację, tak kamerka internetowa może wszystkiego nie wychwycić. To z kolei może się przełożyć na błędną interpretację naszych zachowań czy emocji, którymi dzielimy się z psychoterapeutą. Wiele osób również może nie być przekonanymi, co do skuteczności tej formy, z kolei wątpliwości faktycznie przekładają się na jakość terapii online.

Podstawa skutecznej terapii online

O tym, czy dana metoda będzie skuteczna czy nie w gruncie rzeczy zależy od nastawienia danego pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby do tej formy pomocy się przede wszystkim przekonać , ale nie robiąc tego jednocześnie wbrew sobie czując, że to nie dla nas i że musimy się do tego zmuszać.

Odpowiednie nastawienie sprawia, że można wdrożyć techniki i metody leczenia lub korygowania pewnych naszych zachowań czy trudności z jakimi się mierzymy.

Add Your Comment

error: Content is protected !!